Snažíme se poskytovat služby v co nejvyšší kvalitě, proto naše stránky využívají technologii cookies. Většina internetových prohlížečů je automaticky nastavena tak, aby byly soubory cookies přijímány. Změnu můžete provést v nastavení svého prohlížeče. Více informací o ochraně osobních údajů.

Odmítnout vše můžete zde.


23. 03. 2015 | Zajímavé články

Lov na pijavici koňskou

Instruktážní video o uchovávání lze online prohlížet v úseku 5:15-10:00 min.

Další informace o pijavicích a černých červech

Obecné:

Pijavka koňská patří mezi oficiálně povolené nástrahy dle rybářského řádu. Neplést s pijavicí lékařskou, Hirudo Medicinalis. Tato a některé další pijavičky jsou chráněnými živočichy a jako nástraha se použít nesmí. Dle literatury a internetu se velmi výjimečně dá i p. lékařská ulovit v přírodě, nebo koupit z chovů ve speciálním režimu, odkud jsou pak pijavice lékařské určeny pro humánní alternativní medicínu, hirudoterapii. Kdo však jednou reálně naživo viděl p. koňskou, nesplete se.

Pijavice koňská žije a dá se volně nalovit v přírodě, její výskyt je však čím dál tím vzácnější a odlov pro rybářské potřeby náročnější.

Naše pijavice pocházejí z Maďarska, z kontrolovaného chovu (přenos nemocí a parazitóz).

Uchovávání:

Pro uchovávání pijavic existuje mnoho zaručených receptů, ale v podstatě lze říct, že platí stejné či podobné podmínky uchovávání a skladování jako pro červy a rousnice.

Doporučujeme uchovávat je v chladničce při teplotě 8-10°C. Pozor pouze na jejich podchlazení teplotami pod 3°C, toto jim nesvědčí, stejně jako teplotní šoky při promývání.

Pijavice uchováváme rozprostřené do nízké vrstvy v minimu vody, až pouze ve vlhku, lze doporučit, ale není podmínkou, jejich překrytí kartonovou lepenkou (viz instruktážní video). Uchovávání ve větším množství vody – viz internet a uchovávání např. ve splachovacích nádržkách WC nedoporučujeme.

Na rozdíl od červů a rousnic je nezbytné provádět jejich pravidelnou kontrolu a hlídat zakalení či zrůžovění vody. Toto se projeví pouze při úhynu některé z nich. Uhynulou či pokousáním poškozenou pijavici je třeba odstranit (čerstvě uhynulá se dá opět velmi úspěšně použít jako nástraha na jiné druhy ryb, ale i na sumce, byť už „nevyrobí typické vibrace“).

Zbývající pijavice propereme, ideálně vodou o stejné teplotě, doporučujeme proto do stejné chladničky uložit i PET lahev s vodou na proprání.

Propírání a výměnu vody preventivní doporučujeme zhruba každý 2. den, minimálně však 2x týdně. Propírat lze přímo ve vance či uchovávací misce, nebo přes běžné kuchyňské sítko.

Při opravdu dlouhodobém uchovávání pijavic se doporučuje jejich přikrmování, jinak se začnou napadat mezi sebou. Příkrm se provádí běžnou, propráním zeminy zbavenou dendrobenou.

Manipulace a lov na pijavice:

Rybáři znalí situace si pijavice cení jako skvělou, byť málo dostupnou nástrahu nejen na lov sumců. A řada dalších kolegů o jejich potenciálu ví, ale nikdy je nastražit nezkusila, protože se jich štítí, nebo se jich jednoduše bojí.

Tyto předsudky však vycházejí z pouhé neznalosti. Manipulace s kroutící a bránící se pijavicí koňskou je sice ne zrovna jednoduchá, ale určitě ne odpudivá nebo snad člověku nebezpečná. Pijavice koňská, na rozdíl od kolegyně lékařské neumí prokousnout ani nijak jinak narušit lidskou pokožku. Pouze se někdy při manipulaci na ruku přisaje, ale toto je vnímáno maximálně jako pouhé zašimrání. Kdo se s nimi jednou skamarádí, nemá problém na ně šahat, jak při propírání, při přepočítávání při prodeji, tak při nastražování u vody. Rukavice rozhodně nikdo nepoužívá.

Pijavice se nastražuje, stejně jako kosťák, kousíček do tkáně na „tlustším“ konci. Počet nastražených pijavic je na zkušenostech a možnostech rybáře, za dostatečný počet považujeme 3-5-7 pijavic. Jejich enormní výhodou je tuhost těla, kdy běžná drobná ryba je „neoďobe“ a pokud nebyl rybolov úspěšný, lze pijavici z háčku opatrně sejmout a vrátit zpět do chladničky pro příští použití. Zahojí se, neuhyne. Pokud ano, tak z teplotního šoku, ne pro poškození háčkem.

Pro uchovávání pijavic u vody je právě teplotní šok, především v letních měsících přímo u vody největším problémem. Jednoznačně doporučujeme termobox s chladícími vložkami, uložení mimo přímého slunce, a k vodě brát opravdu nezbytné množství kusů.

Budete-li mít k pijavicím další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Černí červy:

Druhou živou nástrahou, kterou umíme z Maďarska pro naše obchodníky, a rybáře importovat jsou tito červi. Jsou jakousi alternativou k rousnicím, které jsou k nám většinou taktéž importovány a jejich životnost a uchovatelnost nebývá vždy zcela ideální.

Černí červi jsou druhem žížaly, která Vám tyto problémy rozhodně neudělá. Na uchovávání jsou absolutně nenároční, „zapomenuté“ červy uložené mimo chladničku a po několika měsících, už polosuché stačí do vlhčit a opět jsou čilí a v plné síle.

Druhou jejich velkou výhodou, zvláště na revírech s velkým tlakem drobné ryby je tuhost jejich těla. Když jsme je poprvé drželi v ruce, bylo opravdu k neuvěření, že se nejedná o silikon nebo gumu.

A třetí velkou výhodou je téměř celoroční dostupnost této nástrahy.

Pouze jedinci z chladnějších ročních období nedosahují velikosti rousnice a jsou pak velikostí někde mezi rousnicemi a běžnými kopanými žížalami.